Modern araçları kullanarak, çağı yakalayan, yeniliğe ayak uyduran profesyonel dijital atölyeniz Digitolye…

Galeri

İletişim

Ankara, Yenimahalle

Bursa, Merkez

SEO ile Rakiplerinizi Geride Bırakma Stratejileri | %100 Etkili Stratejiler

Rakiplerinizi geçmeyi düşündüğünüzde, büyük olasılıkla onları gelir, müşteri sayısı veya satılan birimler açısından geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak, rakiplerinizi iş dünyasının her alanında yenmek için önce SEO kullanarak rakipleri nasıl yeneceğinizi öğrenmelisiniz. SEO Stratejileri ile rakiplerinizi geride bırakmayı, e-ticaret siteleri için satışları arttırmayı, SEO Hizmeti alarak da zirveyi hedefleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama, SEO veya arama motoru optimizasyonu konusunda yeniyseniz, rakiplerinizi çevrimiçi olarak geride bırakmak için en etkili stratejileri okuyorsunuz.

PEKİ SEO, RAKİPLERİNİZİ GERİDE BIRAKMANIZA NASIL OLANAK TANIR?

Bu yazıda rakiplerinizi SEO stratejileri ile nasıl yeneceğinizi konuşacağız. Eğer Google’da “rakiplerimi SEO ile nasıl yenirim” diye arama yapacaksanız bu yazı tam da size göre… SEO, rakiplerinizi birçok yönden yenmenize yardımcı olan bir dijital pazarlama stratejisidir – ancak SEO’nun en önemli yararı, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) rakipleri yenmektir.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR?

Kitleniz, Google’da ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aradığında, Google onlara uzun bir sonuç listesi sunar – kitlenize aralarından seçim yapabilecekleri birçok seçenek sunar.

Sonuçların başında rakiplerin üzerinde göründüğünüzde, daha fazla kişi sizi bulabilir ve sizinle iletişim kurabilir – ve sonuçta daha fazla gelir elde edersiniz.

Bunu Biliyor Muydunuz?

İlk 5. sırada çıkan sitelere tıklanma oranı %68’dir.

Sıralamanız Google’da ara sıra değişebilir bunun sebebi de Google Algoristamasının değişmesinden dolayıdır.

SEO, web sitenizin arama motorlarında ve zaman içinde üst sıralarda yer almasına yardımcı olan çok çeşitli teknikleri bir araya getirir, hatta rakiplerinizi daha iyi anlar.

Hala SEO ile rakipleri nasıl geride bırakacağınızı merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

SEO İLE RAKİPLERİNİZİ NASIL YENERSİNİZ?

Artık web sitenizin sıralamasının önemini biliyorsunuz şimdi belirli rakip SEO stratejileri hakkında konuşma zamanı.

1- SEO Rakip Analizi Yapın

SEO ile rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız , saldırı planınızı tam olarak belirlemek için stratejilerini araştırarak bir SEO rakip analizi yapmanız gerekir .

Onları arama sonuçlarının en üstünde gösteren farklı bir SEO stratejisi veya tamamen farklı bir dijital pazarlama stratejisi olsun, çevrimiçi yaptıklarını takip etmenin, yolunuzu bulmada yardımcı olabilir.

Web sitelerine, oluşturdukları içeriğe ve içeriğinde hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerine dikkat edin.

Asla başkasının içeriğinin veya stratejisinin karbon kopyasını oluşturmamalısınız, ancak kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

SEO rakip analizinizden elde ettiğiniz bilgiler, aramada onları yenmenize yardımcı olacak önemli bilgiler bulmanıza yardımcı olabilir.

2- Ziyaretçilerinizin İstediği İçerikleri Üretin

İçerik muhtemelen SEO stratejinizin en önemli parçasıdır. SEO kampanyanızın amacı, web sitenize gelen trafiği artırmak! Eğer ziyaretçilerinizi çekmek için içeriğiniz yoksa, kaybedilen bir oyundasınızdır.

Yalnızca güçlü içerik oluşturmamalı, sık sık oluşturmalısınız. Google, web sitelerinin blog gönderileri gibi düzenli bir yeni içerik akışı sağladığında bunu sever. Kısaca güncel olun!

Blog oluşturma, hedef kitlenize yeni ve taze içerik sağlamanın yanı sıra, bloglar düzenli olarak yayınlandığında, yüksek miktarda anahtar kelime hedeflemenin harika bir yoludur.

Ayrıca, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili içerik oluşturmaktan da yararlanabilirsiniz.

Oluşturduğunuz içeriğin en yüksek getiriyi almaya karar verdiğiniz anahtar kelimelere dayanması gerektiğini unutmayın. Örneğin, uzun kuyruklu bir anahtar kelimenin vasat bir arama hacmine sahip olduğunu, ancak rekabetin düşük olduğunu fark ederseniz, söz konusu anahtar kelimeye odaklanan bir içerik yazmak faydalı olacaktır.

Sırf uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyi bir içerik parçasında hedeflemeniz, kısa kuyruktaki benzerini de hedefleyemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Örneğin, tezgah satıyorsanız ve uzun kuyruk anahtar kelimeniz “eğimli kenarlı gri mermer tezgah” ise, aynı sayfada “mermer tezgah” ve “gri tezgah” gibi anahtar kelimeleri hala hedefleyebilirsiniz.

Ana hedef, hedef kitlenizin ilgilendiği konuları kapsayan bir içerik oluşturmaktır ve yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelerle bu konular hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

3- Site İçi Bağlantılar İçin Güçlü Bir Profil Oluşturun

Dahili bağlantı, en iyi SEO stratejilerinden biridir, çünkü esasen web sitenizde bir örümcek ağı oluşturur.

Bir site ziyaretçisi sayfalarınızdan birine girdiğinde, bu ziyaretçiyi uzun süre sitenizde tutmak sizin için bir fırsattır. Sitenizde daha fazla zaman geçirmesi ziyaretçilerin markanız ve ürünleriniz hakkında daha fazla şey öğrenmesine neden olabileceği ve hatta dönüşümleri teşvik edebileceği için bu büyük bir fırsattır.

Bununla birlikte, kullanıcıları sitenizde daha uzun süre tutmak için, sitenizdeki diğer sayfalara içeriğinizden bağlantı vermeniz gerekir.

Örneğin, mutfağınız için doğru tezgahı nasıl seçeceğinizden bahseden bir sayfa oluşturdunuz, içerik boyunca farklı tezgahlara da bağlantılar yerleştirebilirsiniz. Bu, kullanıcıları sitenizde sayfadan sayfaya sıçramakla kalmaz, aynı zamanda ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur.

Kullanıcılar için olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya ek olarak, güçlü bir iç bağlantı profili oluşturmak da Google’ın yeni sayfaları daha kolay bulmasına yardımcı olur. Google, sayfalarınızı ne kadar çabuk bulur, ne kadar erken sıralarsa, o kadar çabuk trafik ve satışta bir artış göreceksiniz.

4- Yüksek Değerli Anahtar Kelime Araştırması Yapın

SEO ile rakiplerinizi yenmek istiyorsanız, en önemli adımlardan biri sektörünüz için anahtar kelime araştırması yapmaktır.

Anahtar kelime araştırması, ideal hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayan pek çok hedefleme seçeneğinin kapısını açar; bu, daha fazla web sitesi trafiği, daha fazla satış ve daha yüksek gelir için çok önemlidir.

Anahtar kelime araştırması yaptığınızda, kitlenizin Google’da ne tür terimler aradığı hakkında bir fikir edinirsiniz – ve ne aradıklarını anladığınızda, içeriğinizle bu terimleri karşılayabilirsiniz.

Bonus ipucu: Google, belirli arama sorgularıyla en iyi eşleşen sonuçları sunar – ve anahtar kelimeler, sayfa konularınız hakkında önemli bilgiler sağlar, böylece içeriğiniz alakalı sonuçlarda görünür. Bu, sıralama için Google, anahtar kelimelere önemli ağırlık verir.

Feragatname: Google sıralamanıza zarar verebilecek anahtar kelime öğelerinin bulunmadığından emin olun .

Anahtar kelimeler açısından, hem uzun kuyruklu hem de kısa kuyruklu anahtar kelimeleri dikkate almak önemlidir.

  • Uzun kuyruk anahtar kelimeler: Uzun kuyruk anahtar kelimeler , genellikle daha az arama trafiği, ancak daha yüksek değeri olan ayrıntılı ifadelerdir. Kullanıcılar belirli bir uzun kuyruklu anahtar kelimeyi hedefleyen bir sayfaya tıkladığında, muhtemelen ne aradığını zaten bilirler. Kısaca Niche denen sitelerde kullanılan sistemdir.
  • Kısa kuyruk anahtar kelimeler: Kısa kuyruk anahtar kelimeler kısa ve genel olan anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler genellikle çok yüksek arama hacmi alır ve en üst sıralarda yer almak zordur. Ayrıca, site ziyaretçileri büyük olasılıkla dönüştürmeye hazır olmadığından nitelikli web sitesi trafiği oluşturmazlar – yalnızca daha fazla bilgi edinmekle ilgilenirler.

En iyi sonuçları elde etmek için içeriğinizdeki kısa ve uzun kuyruk anahtar kelimelerin bir karışımını hedeflemelisiniz.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır? | 8 Adımda %100 Başarı

Rakiplerinizi alt etmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) kampanyanızı geliştirmek ister misiniz? Öyleyse, SEO kampanyanızın rakip analizi, sitenizin arama sonuçlarındaki performansını artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu sayfada, SEO rakip analizi yapmak için size bir kontrol listesi sunacağız. SEO Rekabet analizi yapmak için yardıma ihtiyacınız olursa, Digitolye olarak her zaman yanınızdayız.

SEO RAKİP ANALİZİ NEDİR?

Daha önce hiç SEO Rakip Analizi yapmadıysanız, ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, rakip analizi, rakiplerinize kıyasla nerede durduğunuzu görme sürecidir. Bu durumda, rakipler ile karşılaştırıldığında web sitenizin nerede olduğunu görmek için SEO stratejilerini karşılaştırırsınız.

Rakip analizi yaptığınızda, rakibinizin güçlü ve zayıf yönlerini öğrenebilirsiniz. Rakibinizden daha iyi performans göstermeniz ve onları başarılı kılan bazı taktikleri uygulamanız için bir fırsat yaratır.

SEO İÇİN RAKİP ANALİZİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

SEO için rakip analizi hakkında daha fazla bilgi edindikçe, bunun işiniz için neden önemli olduğunu merak edebilirsiniz. Rakip analizi, işiniz için sayısız nedenden ötürü önemlidir:

  1. Neyi iyi yaptığınızı tanımlar: Rakibinizden daha iyi yaptığınız şeyler illaki vardır. Bu yönleri anladığınızda, onlara odaklanabilir ve bunu rakiplerinizin üzerinde tutmak için daha iyi hale getirmeye devam edebilirsiniz.
  2. SEO Kampanyanızdaki Boşlukları Bulursunuz: Hiçbir SEO stratejisi mükemmel değildir. Rakibinizin SEO stratejisine bakarak, ne yapıp, ne yapmadıklarını görebilirsiniz. İşletmenizin büyümesine yardımcı olabilecek yeni taktikleri keşfetmenize yardımcı olur.
  3. Kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur: Rakipleriniz sizi yeni stratejilere ve taktiklere maruz bırakır. Müşteri bağlantısını elde tutmayı geliştirmenize yardımcı olacak taktikleri uyarlamanıza yardımcı olmak için harika fırsatlar bulabilirsiniz.

Rakip analizi, bir işletme olarak büyümenize yardımcı olacaktır. Sizin için değerli olan müşterilere ulaşmanıza yardımcı olacak yeni taktikler benimseyeceksiniz.

RAKİP ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Rakiplerinizi analiz etmeye hazırsınız, ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu süreçte size rehberlik etmek için bu kapsamlı kontrol listesine göz atın.

1- RAKİPLERİNİZİ TANIMLAYIN

Rakip analizi yapmak istiyorsanız, rakiplerinizi tanımlamanız gerekir. Rakibinizi tanımlamıyorsanız, kendinizi kiminle karşılaştıracağınızı bilemezsiniz.

İşinize bağlı olarak, onlarca rakibiniz olabilir. İşletmenizi her rakiple karşılaştırmanız çok uzun sürecektir. En yakın rakiplerinizden dördüne veya altısına odaklanmak en iyisidir.

Hem fiziksel hem de çevrimiçi rakipleri seçmek isteyeceksiniz. Fiziksel rakipler işletmenizin bulunduğu yere yakın kişilerdir. Çevrimiçi rakipler ise, insanlar sizin gibi bir işletme ararken arama sonuçlarının üstünde veya altında görünen kişilerdir.

Rakiplerinizi seçtiğinizde, öncelikle işinizi doğrudan etkileyenleri seçin.

2- KARŞILAŞTIRMA SAYFALARI SEÇİN

Rakiplerinizi tanımladıktan sonra, bir sonraki adım sitenizi kendi siteleriyle karşılaştırmaktır. Rakiplerinize karşı ne durumda olduğunuzu karşılaştırmak için sitenizden sayfa seçmeniz gerekir.

Peki hangi sayfalara bakmalısınız? İşte birkaç öneri:

  • Ana sayfa
  • Eşdeğer ürün sayfaları
  • İnsanların göz atabileceği birden fazla ürün içeren sayfalar
  • Haber veya blog sayfaları

Genel olarak, sahip olduğunuz sayfalara benzeyen sayfaları seçmelisiniz. Bu, web siteler arasında adil bir karşılaştırma yapmanıza yardımcı olacaktır.

3- ANAHTAR KELİME ANALİZİ

Rakiplerinizi ve sayfalarınızı seçtikten sonra, onları analiz etme zamanı. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, anahtar kelimelerinizi analiz etmektir. Anahtar kelimeler SEO’da çok önemli bir rol oynar, bu nedenle rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını görmek için zaman ayırmalısınız.

Bir anahtar kelime analizi yaptığınızda, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Kaçırdığınız anahtar kelimeleri bulmak için Ahref’in anahtar kelime aracı gibi araçları kullanabilirsiniz.

Bu, işletmeniz için hangi anahtar kelimelerin mevcut olduğunu görmeniz için harika bir fırsat. Bazı rakiplerinizin sizinle aynı anahtar kelimeleri kullandığını öğrenebilirsiniz, ancak henüz kullanmadığınız anahtar kelimeleri de bulacaksınız.

Bu, işletmenizin erişimini genişletmek ve rakiplerinizi geride bırakmak için bir fırsat penceresi yaratır. Anahtar kelime analizinizde bulduğunuz anahtar kelimeleri alabilir ve bunları kendi sayfalarınıza uygulayabilirsiniz – veya anahtar kelimeleri ele almak için özel içerik oluşturabilirsiniz.

Rakiplerinizden daha iyi bir içerik oluşturmalısınız, bu sayede ilgili trafiği sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi, yeni trafiğe ulaşmanıza ve potansiyel müşteriler edinmenize yardımcı olur. İşinizi büyütmenize ve rakiplerinizle rekabet halinde kalmanıza yardımcı olmak için harika bir yol.

4- İÇERİK ANALİZİ

Rakiplerinizi analiz ederken içeriğine bakmalısınız. İçerik, SEO’daki en etkili faktörlerden biridir. Google SEO, kullanıcının aramasıyla alakalı kaliteli içerik sağlayan siteleri daha üst sıralarda tutar.

İlk önce, oluşturdukları farklı içerik türlerini incelemelisiniz. Bir tür içeriğe mi bağlılar yoksa çeşitlilik var mı?

Rakipleriniz blog yazıyor veya içerik yazıyorsa, kelime sayısına ve yayın içindeki bilgilere bakmalısınız. Uzun biçim içerik mi, yoksa kısa parçalar mı yazıyorlar?

Anahtar kelimelerle ilgili içeriğin özüne de bakmak önemlidir. İçerik, anahtar kelime ile alakalı mı yoksa tümü kabartmalı mı? Rakiplerin içeriğinin çoğunun kabarık olduğunu görüyorsanız, değerli bilgilere sahip önemli bir içerik oluşturmak için mükemmel bir fırsat yakalamışsınız demektir.

Ayrıca, rakiplerinizin kapsadığı konulara bakın. Her zaman aynı konuları mı kapsıyorlar veya sitelerinde çeşitli bilgiler var mı? Çok çeşitli değillerse, bu, rakibinizin sunmadığı benzersiz içerikler yaratmanız için bir fırsattır.

Son olarak, içeriklerinde görsel unsurlar olup olmadığına bakın. Fotoğraf ve video arayın. İçeriğinde medya sunmuyorlarsa, daha ilgi çekici içerik sunmanız için bir fırsat daha yakalamışsınızdır.

Rakibinizin içeriğini analiz etmek, kendi sitenizde daha iyi içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu son derece değerlidir çünkü Google’ın algoritması kaliteli içerikten kaynaklanıyor. Kaliteli içerik oluşturduğunuzda, sitenizin rakibinizden daha iyi sıralanmasına yardımcı olursunuz.

5- WEB TASARIMLARINI İNCELEYİN

Web site tasarımı, ziyaretçiler üzerinde oldukça büyük etkiye sahiptir. Ayrıca, SEO’yu da etkiler çünkü kötü web tasarımı, insanları sitenizden uzaklaştırır, bu da hemen çıkma oranınızı artırır. Yüksek bir hemen çıkma oranı sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

SEO Rakip Analizi yaparken, rakibinizin web tasarımını kesinlikle göz önünde bulundurun, kullanıcı dostu veya ilgili çekici olup olmadığını inceleyin. Özellikle duyarlı bir tasarım olup olmadığına dikkat edin. Duyarlı tasarım, tüm tarayıcı ve cihazlara uyumlu tasarım demektir.

Duyarlı tasarım, web sitenizin başarısı için çok önemlidir, çünkü kullanıcıların kullandıkları cihazdan bağımsız olarak bir sitede olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlar. Rakiplerinizin duyarlı bir tasarıma sahip olup olmadığını kontrol edin ve eğer değilse, rakibinizin önüne geçmek için büyük bir fırsat yakaladınız.

Rakipleriniz görsel olarak çekici bir web sitesine sahipse, kendi sitenize uygulamak için onlardan fikir edinebilirsiniz. Navigasyon ayarları veya harekete geçirme çağrılarını (CTA’lar) yerleştirdikleri yer gibi şeylerde önemlidir. Bu, sitenizin görünümünü iyileştirmeniz için bir ipucudur.

6- KULLANICI DENEYİMİNİ ANALİZ EDİN (UX)

Kullanıcı deneyimi (UX) , ziyaretçileriniz için en önemli faktörlerden biridir. Ziyaretçilerinize, sitede kalmaları için sitenizde iyi bir deneyim sağlamalıdır.  Kullanıcı deneyimi UX, kullanım kolaylığı, görsel çekicilik ve sitenizin bilgilendirme gibi faktörlerini ifade eder.

Web tasarım, UX faktörlerinden biridir. Görsel olarak çekici bir site olumlu bir deneyim sunar.

Web tasarımının yanı sıra, rakibinizin sitesinde analiz etmeniz gereken diğer UX faktörleri de vardır. Bunlar, CTA’lar, iletişim sayfası ve görsel öğeler gibi unsurlardır. Olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayıp sağlamadıklarını görmek için rakinizin sitesindeki tüm bu unsurları analiz etmelisiniz.

Rakiplerinizin ziyaretçiler için harika bir deneyim sağlamayan bazı unsurlar olduğunu tespit ederseniz, bunu değerlendirebilir ve bu unsurları sitenizde doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu, size onların önüne geçmek için büyük bir adım sağlayacaktır, çünkü siz ziyaretçileriniz için daha iyi bir deneyim sunacaksınız.

7- GOOGLE MY BUSINESS

Google My Business, yerel SEO’nun büyük bir bileşenidir. İnsanlar yakınlarındaki işletmeleri aradıklarında, Google İşletme listeleri ile karşılaşırlar. Kendinizinkini karşılaştırmak için rakiplerinizin Google İşletme Listesine göz atmalısınız.

Rakiplerinizin tüm verileri doldurup doldurmadığını görmek önemlidir. Tam değilse, bu size büyük bir avantaj sağlar. Tüm verileri tamamladığınızda ve önemli bilgileri sağladığınızda, potansiyel müşteriler sizi seçecektir.

Rakipleriniz kendi bilgilerini doldurduysa, ne kadar bilgi dahil ettiklerine bakın. Tüm iletişim bilgilerine, çalışma saatlerine ve listeleme ayrıntılarına sahip olup olmadıklarını incelemelisiniz. Bilgilerin doğru ve güncel olup olmadığını öğrenmeniz de önemlidir.

Temel bilgilere baktıktan sonra, ek bilgi ekleyip eklemediklerine göz atın. Restoranına bağlı bir menü veya listeleme ile ilgili ürünlerinin fotoğraflarını, listesindeki ek bilgileri analiz etmeniz çok önemlidir.

Başka bilgileri yoksa, bu ek bilgileri kendi işletmeniz için eklemeniz sizin için önemli bir fırsattır. İşletmeniz rakibinizden öne çıkacak ve bilgilendirici girişiniz nedeniyle sayfanıza daha fazla müşteri kazandıracaksınız. Ancak rakipleriniz bu bilgilere sahiplerse, onlarla rekabet halinde kalmanızı sağlamak için onları taklit edebilirsiniz.

8- RAKİBİNİZİ GERİDE BIRAKMAK İÇİN BAŞKA FIRSATLAR ARAŞTIRIN

Rakiplerinizi analiz ettikten sonra, son adım rakibinizi aşabileceğiniz fırsatları keşfetmektir. Web sitenizin rakiplerinizden önde çıkmasını sağlamanız çok önemlidir. Rekabetten ziyade sayfanıza daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olacaktır.

Rakiplerinizin sitelerine baktıktan sonra, ziyaretçileriniz için benzersiz öğeleri nereye ekleyebileceğinizi düşünün. İster benzersiz içerik, isterse gezinme kolaylığı olsun, sitenizi rakiplerinizden daha iyi performans gösterecek şekilde geliştirmeye odaklanmalısınız.

SEO Nedir? SEM Nedir?

EO nedir? Açılımı Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, web sitenizin arama motorlarına uyumluluğunu ifade etmektedir.

Diğer bir ifade ile SEO, web sitenizdeki yazıların, resimlerin, videoların, kodların arama motorlarına göre uygun olmasını, web sitenizin arama motorları gözündeki otoritesini, sitenizin hızını, arama motorları botlarının sitenizi rahat bir şekilde taramasını, arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayan şeydir SEO.

SEM NEDİR?

SEM de Search Engine Marketing olarak açılımı olan, web sitenizin organik arama dışında para ödeyerek reklamını yaptığınız, üst sıralarda çıkmanızı sağlayan şeydir. SEM, SEO’ya kıyasla reklam süresi bittikten sonra, siz parayı kestikten sonra biter. Uzun vadeli bir uygulama değildir.

SEM VE SEO

Web sitenize SEO yaptınız, tüm iç ve dış seo uygulamalarını denediniz ve ardından hemen SEM yapmaya başladınız, reklam kampanyalarınızı hazırlayıp reklamlarınızı yayımladınız.

SEO’yu SEM ile birlikte yürüttükten sonra bunu yapmayan rakiplerinizin önüne geçtiniz. Çünkü bir çok firma veya web site sahibi genellikle ya sadece SEO yada sadece SEM yapıyor. Her ikisini bir arada bir biriyle entegre bir şekilde kullanan çok az sayıda insan var.

SEO VE SEM UZMANI NEDİR? NE İŞ YAPAR?

SEO ve SEM uzmanı arama motorlarının algoritmasını bilen, sürecin nasıl işleyeceğini kestiren ve sürekli analizler yaparak en uygun optimal çözümü bulan kişidir. Uzman sadece SEO veya sadece SEM uzmanı da olabilir. Bu uzmanlardan birisi Reklam Yönetme Uzmanı olarak nitelendirilirken diğeri Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı olarak nitelendirilir.

Peki bu SEO ve SEM Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO’nun Faydalarını Merak Ediyor Musunuz? Bir Önceki Makalemizde Değindiğimiz SEO’nun 5 İnanılmaz Faydası Başlıklı Yazımızı Okumaya Ne Dersiniz?

1- Site Değerlendirme

SEO sürecindeki ilk adım, eksiksiz bir web site değerlendirmedir.

SEO uzmanı bir sitenin daha önce optimize edilmiş olup olmamasına bakılmaksızın, sıralamasını etkileyen tüm faktörlerin yanı sıra, şirketin en önemli hedef anahtar kelimeleri için sonuç sayfalarında bulunduğu yerleri değerlendireceklerdir.

Ayrıca, sayfa yükleme süreleri, gezinti ayarları ve site yapısı gibi kullanıcı deneyimini etkileyen ana sorunları arayacaklardır.

Son olarak, çoğu SEO uzmanı, müşterilerin rakiplerini site değerlendirmeleri sırasında da dikkate alacaktır. Benzer anahtar kelimeleri ve aynı kitleyi hedefleyen diğer siteleri belirler, sonra ne yaptıklarını değerlendirir.

Bu bilgilerin tümü, hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini belirlemelerine yardımcı olacaktır. Daha sonra, hangisinin en büyük etkiye sahip olacağına bağlı olarak bu değişiklikleri önceliklendirebilirler.

2- Sürekli Optimizasyon ve Testler

Site değerlendirilmesinden sonra, SEO Uzmanı belirledikleri öncelikler üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Anahtar kelime araştırması yapar, seçtikleri anahtar kelimeler için sayfaları optimize eder ve kullanılabilirlik sorunlarını giderir.

Bu ilk optimizasyon işlemi tek başına birkaç ay sürer – ancak burada bitmediğini bilmek önemlidir.

Çünkü SEO uzun vadeli bir stratejidir.

Örneğin, Kinsta’nın yıldan yıla trafiğinin aşağıdaki grafiğine bir göz atın .

kinsta organik trafik

2015 ve 2016’da bazı marjinal kazanımlar görmelerine rağmen, trafikleri 2017’de gerçekten de artmaya başladı. Ve bu sonuçlar tamamen devam eden SEO stratejilerinden kaynaklandı.

Bu yüzden bir SEO uzmanı işe aldığınızda, sitenizi düzenli olarak geliştirmek için yeni fırsatlar belirleyecektir.

Sayfa faktörlerinizi optimize eder, siteniz için yeni linkler kazanmanın yollarını ararlar ve yaptıkları değişiklikleri sürekli test ederler.

Deneyimli bir SEO uzmanı, sitenizin algoritma güncellemelerinin önünde durmasını ve diğer pazarlamacıların etkili bulduğu taktiklerle güncel kalmasını sağlamak için sektör değişikliklerine ayak uydurmak için bir öncelik haline getirecektir.

3- Raporlama ve Analiz

Son olarak, bir SEO uzmanı düzenli olarak sonuçlarını izleyecek ve analiz edecektir.

Müşteri açısından bakıldığında, yatırımınız için ne tür sonuçlar aldığınızı tam olarak bildiğinizden emin olmanıza yardımcı olur.

Ancak bunun ötesinde, trafik ve dönüşümler gibi kilit ölçütleri düzenli olarak kontrol etmek, neyin işe yaradığını – neyin olmadığını – net bir şekilde anlamalarını sağlayarak stratejilerini sürekli geliştirmelerini sağlar.

SEO’nun 5 İnanılmaz Faydası

Bir pazarlamacı veya işletmeciyseniz yada web site sahibiyseniz, SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) uygulamasını bir kere bile olsa kullanmanız gerektiği söylenmiştir. Çünkü SEO bugün, başarılı bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Ancak, bunlara aşina değilseniz, zamanınıza veya paranıza değmediğini düşünebilirsiniz. Bu yüzden, bu yazıda Pazarlamada SEO‘nun önemini, pazarlamada oynadığı rolü ve size/işinize sunduğu beş inanılmaz faydayı sizlere anlatacağız.

PAZARLAMADA SEO’NUN NE OLDUĞUNU TAM OLARAK BİLİYOR MUSUNUZ?

Yeni başlayanlar için SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve kullanıcılar belirli kelimeler ve kelime öbekleri aradıklarında, bir web sitesinin arama sonuçları sıralamasında ki konumuna yardımcı olacak şekilde geliştirilmesi sürecidir. Bunun neden önemli olduğunu düşünüyorsanız, sadece günlük yaşamda ihtiyaç duyduğunuz bilgileri normal olarak nasıl bulduğunuzu düşünün.

Televizyonunuzu değiştirmeniz gerektiğinde hangi modeli alacağınızdan emin değilseniz ne yapardınız?

Tatilde olsaydınız ve akşam yemeği için bir restoran bulmanız gerekiyorsa nereye bakardınız?

Yeni bir dil öğrenmek için seçeneklerinizi araştırmaya ne dersiniz?

Çoğu insan gibi, akıllı telefonunuzdan veya bilgisayar başında oturup Google’a basit bir cümle yazabilirsiniz.

“En iyi 55 inç televizyon”, “yakınımdaki restoranlar” veya “Nasıl İspanyolca öğrenilir?” gibi arama yaparsınız. Ardından, sonuçları gözden geçirir ve ihtiyaçlarınıza en uygun olana tıklarsınız.

Bu sonuçlar, girdiğiniz anahtar kelimelere dayanarak, Google’ın sizin için en yararlı bilgiler olacağını düşündüğü şeye dayanır.

Ancak siz bu araştırmayı yaparken, ilk sayfada sıralamada gördüğünüz siteler yanlışlıkla veya tesadüf olarak karşınıza çıkmadı. İlk sıradan aşağılara doğru inen bu listedeki siteler SEO’yu, Google’ın içeriğinin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için kullandılar. Ayrıca, sizin gibi kullanıcıların belirli konulardaki aramalarınızı nasıl ifade ettiklerini belirlemek için kapsamlı bir araştırma yaptılar. Hedef kitlenizin sitenizi bulmasını istiyorsanız, aynısını yapmanız gerekir.

1- KALİTELİ TRAFİK

SEO’nun en büyük avantajlarından biri, pazarlama stratejisi olarak kullanılabilmesidir. SEO’yu ziyaretçilerin boş siteleri değil de gerçekten aradığı bilgiyi bulabileceği, sunduğunuz hizmeti tam olarak görebileceği bir uygulama olarak arama motorlarına bildiren araç gibi düşünebilirsiniz.

SEO tam anlamıyla organik, kaliteli trafiğin kaynağı olarak da tabir edilebilir. Şöyle açıklamak gerekirse; sitenize insanlar reklamlar, göndermiş olduğunuz e-postalar aracılığı ile geliyorsa bu kaliteli trafik anlamına gelmez. Çünkü siz ne zaman reklamı ve e-posta göndermeyi keserseniz o zaman gelen trafik de kesilir. Eminim ki bu tür çağrılar da çok sinir bozucu olabiliyor.

SEO’nun faydası insanların arama yaparken veya birşey araştırırken reklam ve e-postalar ile rahatsız etmek yerine, faydalı kaynaklar oluşturmayı ve faydalı bilgileri daha kolay erişilebilir hale getirmeyi içerir. Yani organik arama, yani ziyaretçinin kendi isteği ile geldiği trafik…

Pazarlamada SEO’ya şöyle bir örnek verelim; Hangisi web sitenizden alışveriş yapar? Reklamınızı işe giderken reklam panosunda gören biri mi? yoksa web de dolaşırken sunduğunuz faydalı bir içeriğe denk gelen biri mi?

Cevap açık. Sektörünüz, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili aktif olarak bilgi arayan kullanıcıları çekmeye odaklandığınızda, hedef kitlenize ulaşmada çok daha etkili olursunuz.
Ayrıca, bir satın alma veya hizmet sözleşmesi yapmayı düşünürken, pazarlama mesajlarınızın satışa ve potansiyel satışlara dönüşme şansını artırarak ziyaretçilerinize ulaşma fırsatı sunar.

2- REKLAM MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜR

Google’ın organik sıralaması tamamen algoritmasının belirli bir sorgu için en iyi sonuç olduğunu belirlediği şeye dayanıyor.

Bu, arama motorunun, kullanıcıları yönlendirmeye değer bulduğu bir sayfa oluşturduğunuzda, yayınladıktan sonra aylarca (hatta yıllarca) sitenize trafik çekmeye devam edebileceği anlamına gelir.

Elbette, yüksek kaliteli içeriği araştırmak ve yazmak bir yatırım gerektirir. Bu yatırım, ya kendiniz yaratmayı seçerseniz ya da sizin için oluşturmak için bir dijital pazarlama ajansı tutmayı seçerseniz, para karşılığında olacaktır.

Ancak, bu ilk yatırımı yaptıktan sonra, içeriğinize trafik çekmenin sürekli bir maliyeti yoktur.

Konunun niteliğine bağlı olarak, sayfayı birkaç ayda bir güncellemeniz gerekebilir. Rakipleriniz aynı anahtar kelimeyi hedeflemeye karar verirse, buna eklemeniz ve geliştirmeniz gerekebilir.

Bu, bir kullanıcının bir sayfayı tıkladığı ve ziyaret ettiği her zaman bir maliyet içeren PPC reklamlardan büyük bir farktır.

Bunun ne kadar büyük bir avantaj sağladığına dair bir fikir vermek için, tüm sektörlerde ortalama tıklama başına maliyetin (TBM) 2,32 ABD Doları olduğunu düşünün.
SEO ile bu tutarı ödemekten kaçınma ve hiç bir maliyet ödemeden sitenize trafik kazanma potansiyeline sahip olursunuz.

3- SEO İLE ÜST SIRALARA ÇIKMIŞ İÇERİK REKLAMLARDAN DAHA ÇOK TIKLANMA ALIYOR

PPC reklamları organik sıralamanın üstünde görünmesine rağmen , aramaların% 71,33’ü ilk sayfada  bir organik sonucun tıklanmasına neden olmaktadır.

Bunun nedenini söylemek zor, ancak en mantıklı sonuç, kullanıcıların Google’ın algoritmasına güvendiğidir. Hangi reklamverenlerin para ödediğini biliyorlar ve bunun yerine arama motorunun en iyi olduğunu belirlediği sayfaları ziyaret etmeyi seçiyorlar.

Tabii ki, bu sadece bir varsayım.

Ancak, arkasındaki nedene bakılmaksızın, gerçek şu ki, herhangi bir arama için yapılan tıklamaların çoğunluğu organik sonuca yani üst sıralarda çıkan reklamsız siteleredir.

4- SEO VE BACKLİNK

Backlink bir SEO için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Web sitenizi başka bir otoriter web sitede link alması sıralamanızı hatta sitenizin Google gözündeki değerini oldukça önemli bir şekilde etkilemektedir. Backlink konusuna ayrıntılı olarak başka bir yazımızda değineceğiz fakat SEO için öneminin çok fazla olduğunun altını çizmek isteriz.

5- REKABETTE ÖNE GEÇİN

Bugün SEO, yaygın olarak herhangi bir pazarlama stratejisinin temelini oluşturuyor.

Aslında, pazarlamacıların% 61’i SEO’larını  iyileştirmenin ve çevrimiçi varlıklarını iyileştirmenin öncelik olduğunu söylüyor.

SEO Nedir ve 5 Faydası

Bunun anlamı, rakiplerinizin zaten arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için adımlar atmasıdır.

Ve kendi SEO stratejinizle, sektörünüzde rekabet edebilmek için bunlara ayak uydurabilir – ve sürekli olarak ilerlemeye devam edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanına İhtiyacınız Varsa Bizimle İletişime Geçebilirsiniz…